Nakladatelství Monument bylo založeno na konci roku 2015, a to zcela spontánně. Příběh nakladatelství začal virtuálním setkáním dvou mladých autorů Miroslava Tomšů a Davida Strnada.

„Náhodou jsem si přečetl Davidův blog s ukázkami z jeho knihy a byl jsem nadšen. Spojil jsem se s ním a dohodli jsme se na vydání jeho díla knižně. O prázdninách jsme opravili chyby, vytvořili obálku a připravili knihu k tisku. Část peněz na vydání se nám podařilo sehnat přes internetový projekt Startovač.cz, další prostředky poskytli sponzoři. Mezitím jsem založil nakladatelství, a to se vším všudy,“ vzpomíná Miroslav Tomšů.

Už na podzim roku 2015 začalo nakladatelství provozovat herní portál GamingSite.cz, kde studenti středních a vysokých škol denně publikují své články o videohrách. Mezi priority portálu patří recenze očekávaných a již vyšlých her, a také novinky, co si vývojáři připravují pod svými napěchovanými kabáty. Od začátku roku 2016 vydáváme s dvouměsíční periodicitou navazující e-časopis GAMING.

Nakladatelství Monument je určeno převážně mladým a neobjeveným autorům, kteří píší, jak se říká, do šuplíku a velká nakladatelství jejich díla odmítají, protože jsou pro ně neznámí. Chceme pomoci mladým autorům, kteří v sobě skrývají velký literární potenciál. Chceme pomoci perspektivním a talentovaným autorům na jejich cestě k úspěchu. Určitě se také nebráníme spolupráci se staršími a zkušenějšími autory.

Kolektivním orgánem nakladatelství je redakční okruh, jehož členové se podílí na směřování, řízení činnosti a rozhodování. Redakční okruh je sestaven z autorů a významných osobností v oblasti literatury, publicistiky a kultury.

Našim čtenářům se snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.